Bez nasledujúcich vecí sa nezaobíde žiadny lukostrelec:
LUK
Poznáme tri základné typy lukov - lovecké luky, olympijské luky a kladkové luky.
Každý z týchto druhov luku si môžeme v rôznych dĺžkach (v palcoch) a silách (v librách).
Rozdiely medzi nimi sú hlavne v spôsobe streľby, v jej náročnosti a technike.
Lovecké luky sú najelegantnejšie spomedzi týchto troch typov, zväčša bývajú drevené a sú vyrobené z jedného kusu - nedajú sa rozložiť, aj keď majú samozrejme odoberateľnú tetivu. Technika streľby z loveckého luku je oproti ostatným náročnejšia hlavne z toho dôvodu, že mierenie býva poväčšine intuitívnou záležitosťou, pretože sa na tento typ luku nepripevňujú žiadne zamerievače ani iné doplnky. Streľbe z loveckého luku sa preto treba začať venovať v skoršom veku, ak chceme dosahovať čo najlepšie výsldky, ale aj v tomto prípade platí, že pre niektorých nikdy nie je neskoro.
Olympijské luky majú oproti loveckým oveľa širší sortiment doplnkov, ktorými sa dá skvalitniť streľba a zlepšiť (teda zmenšiť) sústrel. Zvyčajne bývajú skladacie, tj. majú tri časti: madlo, ramená a tetivu.
Madlo býva vyrobené buď z dreva alebo z kovových zliatín.
Ramená sú v súčasnosti dostupné v troch typoch: laminované drevo a sklenené vlákno; laminované drevo a sklenené vlákno s niekoľkými vrstvami karbónu; karbónové vlákno a jadro z pevnej peny/keramiky.
Kladkové luky sú najmodernejším druhom lukov. Na oboch koncoch lučišťa sa nachádzajú kladky ktoré rozdeľujú napínaciu silu rovnomerne na celú dĺžku napnutia - tým sa zvyšuje rýchlosť letu šípu aj jeho dolet, ale hlavne vďaka menšej celkovej námahe zvyšujú presnosť streľby. Vďska kladkám strelec necíti na prstoch taký silný odpor, čo uľahčuje mierenie.
Materiálmi používanými na výrobu kladkových lukov bývajú z plastu alebo karbónových materiálov, a bývajú automaticky vybavené zameriavačom.
ŠÍPY
V minulosti sa ako jediný materiál na výrobu šípov používalo drevo, no v súčasnosti sa používajú oveľa pevnejšie materiály ako laminát, karbón, či dural.
Šíp má štyri časti: driek, hrot, letky alebo pierka a konček - takzvanú žabku.
Driek šípu môže mať rôznu hrúbku, a šíp samotný rôznu dĺžku, ktorú by si mal lukostrelec vyberať podľa dĺžky svojho náťahu.
Hroty šípov je tiež možné zakúpiť v rôznych hmotnostiach a tiež prevedeniach (klasické, lovecké...).
A napokon letky - tie sú tiež dostupné v rôznych variáciách, a takisto spôsoby ich lepenia sú na výbere lukostrelca - rovno, pod uhlom alebo špirálovito - čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje rotáciu šípu.
TETIVA
Nevyhnutná časť každého luku, napína sa od konca jedného ramena k druhému pomocou ôk ktoré má na oboch koncoch, a tým akú dĺžku tetivy použijeme ovplyvňujeme celkovú silu luku (udávanú v librách). Čím kratšiu tetivu na luk napneme, tým väčšia bude sila luku, naopak, čím bude tetiva dlhšia, tým je sila menšia a tým ľahšie je napnúť luk, ale za cenu nižšej rýchlosti výstrelu (=menšia prieraznosť šípu).
Tetivy bývajú obyčajne zložené z viacerých skrútených alebo prepletených vlákien, klasickým počtom býva 12 až 18 vlákien.